A csempe körkivágó használata nagy segítséget jelenthet
A hatékony hidegburkolás egyik alapvető feltétele a csempe körkivágó használata. De pontosan mi ez, miért van rá szükség és mióta játszik olyan nagy szerepet a lapok fektetésében? Ezt járjuk kicsit körbe a mostani cikkünkben! Amit elöljáróban muszáj elmondani, hogy amint minden modern eszközt, úgy ezt is a fejlődés hívta életre. A professzionális gyémánt csempe körkivágó csak az utóbbi években robbant be igazán a köztudatba, és a szakemberek azóta örömmel és nagy hatékonysággal vetik be mindenféle feladatra. Szerencsére a folyamatos fejlesztések és széleskörű igény révén a költségek egyre inkább megfizethetők. Most pedig lássuk a csempe körkivágó rövid történetét!
Ezért vált fontossá a csempe körkivágó megjelenése!
Mielőtt még a csempe körkivágó használata bemutatásra kerülne, ismerjük meg az előtörténetét ennek a terméknek. A csempézés maga nem egy olyan nagyon régi szakterület, mert alig több, mint egy évszázada végzik ezt, legalábbis professzionálisabb módon. Ekkoriban jelentek meg a kezdetben még égetett kerámiából készült, mázas bevonatú lapok. A technológia mindig a termékek után kullogott, legalábbis, ami az alakításra alkalmas eszközöket illette. A legelső csempék vágása és lyukasztása még kalapáccsal, vésővel, különféle fogókkal történt.
Majd megjelentek a kézi, végül pedig a gépi fúrók. Az elvük egyszerű volt, egy adott anyagot egy annál keményebbel lehetett fúrni, alakítani. Az első csempe körkivágók még volfrám-karbid ötvözetből készültek. Ezeket nevezik vídiának. A mai napig forgalomban vannak és még mindig jól teszik a dolgukat. De a technológia és az igények fejlődtek. A vídia csempe körkivágó használata nem felel meg az olyan speciális, kemény anyagok vágásához, mint a márvány vagy a gránit. Ezekhez már gyémántszemcsés termékekre van szükség. Lássuk hát akkor ezek működését!
Ilyen egyszerű a csempe körkivágó használata!
A megfelelő csempe körkivágó beszerzése után következik annak bevetése. Ez viszonylag egyszerű. Többnyire fordulatszám szabályozós sarokcsiszolóra történik meg a felszerelése, de a megfelelő adapterrel, akár fúró-csavarozóra is ráilleszthető. Ez utóbbi azonban nem nyújt annyira stabil fogást a használata közben. Amint felkerült a helyére a csempe körkivágó, máris munkára fogható, de amire mindig figyelni kell az a hűtés és a megfelelő sebesség. A túl nagy fordulatszám ugyanis kiüvegesedést eredményezhet, ami tönkreteszi a fejet.
Éppen ezért fokozott vízadagolásra vagy speciális gyanta alkalmazására van szükség a csempe körkivágó használata során. A fúrást mindig 45 fokos szögben indítjuk és csak akkor közelítjük a fejet a laphoz, amikor az már forgásba lendült. Amint elkezdődött a művelet, lassan körkörös mozdulatokkal haladunk előre, minden erőltetés nélkül, amíg a feladat végére nem érünk. Ennyi az egész!
Melyik a legjobb lyukfúró csempéhez?
Most, hogy a csempe körkivágó használata tisztázásra került, még ott van a kérdés, hogy melyik a leginkább megfelelő lyukfúró, amibe érdemes befektetni. Alapvetően 2 nagy kategória létezik. Az egyik a vizes, a másig a száraz körülmények között bevethető. Amíg a száraz lyukfúró használható vizes körülmények között is, addig a vizesről ez fordítva nem mondható el, mert azt kifejezetten erre optimalizálták. Ebből viszont már lényegében kikövetkeztethető, hogy melyiket, mikor tudjuk optimális körülmények között alkalmazni.
Ha akkor kívánunk lyukat fúrni, amikor már egy elem fel lett ragasztva a helyére, akkor mindenképpen a száraz lyukfúró mellett voksoljunk. Viszont, ha még nincs felragasztva, akkor a vizes típus a leginkább optimális, például a TLS MAGNUM szegmenses lyukfúró, amivel nagyobb teljesítménnyel tudunk dolgozni. Minden esetben érdemes figyelembe vennünk, hogy mégis milyen anyagból készült és mennyire vastag lapokkal szeretnénk dolgozni! A száraz és agresszív körkivágás esetében a TLS MONSTER lézerhegesztett szegmenses körkivágó az ideális. Ez a lyukfúró csempéhez és számos más építési anyaghoz, például térkövekhez, betonhoz, márványtömbhöz is megfelel. Valódi szuperfegyver, amit szinte bármikor bevethetünk kimagasló sikerrel.
Mire figyeljünk még a lyukfúró beszerzésénél?
Régen a nagyobb méretű áttöréseket nem fúrták, hanem kivágták 2 lapból félkörívben, majd ezeket összeillesztették és kész is volt a szabályos kör. Tény, hogy találékony és hatásos megoldás, de azért észrevehető, hogy miként készült. A modern lyukfúró eszközöknek hála viszont már egyetlen menetben megoldható többféle átmérőben a körkivágás. Legyen szó egy vízvezeték, kapcsoló, konnektor, szerelvény vagy akár lefolyó helyének az elkészítéséről, 5 mm-től 150 mm-ig mindenféle átmérőben készíthető lyuk tetszés szerint.
Ha rendszeresen dolgozunk burkolatokkal, akkor megéri a lyukfúró szettek mellett döntenünk, amik különböző darabszámú kivitelekben elérhetők a burkolatszintezo.hu oldalon. A kínálat tehát mennyiségben és minőségben is széles, így garantáltan megtaláljuk, hogy melyik az ideális lyukfúró csempéhez, amivel sikert érhetünk el. Válogassunk tehát igény szerint és találjuk meg azt, amelyik leginkább illeszkedik az egyedi stílusunkhoz. Ha megvan, máris indulhat a munka!